V rámci oboru si osvojíte teoretické znalosti analýzy, modelování, formálních specifikací, syntézy, programování a testování pokročilých výpočetních systémů. Budete schopni uplatnit techniky a algoritmy pro rychlý návrh a realizaci typických aplikací. Dále pak získáte praktické dovednosti při konstrukci a použití výpočetních systémů a platforem. Na škole získáte mnoho praktických i teoretických znalostí. Budete schopni vyvíjet, navrhovat, programovat a v praxi aplikovat jak software, tak hardware komplexních počítačových systémů.
1. ročník
Společný základ programu
Společný základ programu tvoří předměty, které Vám dají znalosti důležité pro všechny inženýry v IT:
- Architektury výpočetních systémů Vás naučí uvažovat o tom, jak Váš kód poběží na moderních výpočetních platformách, jak myslet při programování tak, abyste využili zdrojů co nejefektivněji, tj. aby Vaše aplikace využila co nejlépe výkonu moderních platforem, efektivně využila paměťové prostředky systému a byla také efektivní, pokud jde o spotřebovanou energii.
- Funkcionální a logické programování Vás naučí, že ač je klasické imperativní programování velmi široce užívaným paradigmatem a má velmi blízko k implementaci na strojové úrovni, existují i jiné přístupy, které Vám přinesou nový pohled na některé klíčové problémy a pomohou získat jejich neotřelá a často efektivnější řešení.
- Moderní trendy informatiky (v angličtině) potřebujete znát, abyste viděli, kam se vyvíjí obor a co lze za pár let očekávat v praxi.
- Paralelní a distribuované algoritmy je předmět, který Vám ukáže zákonitosti, limity a úskalí paralelních a distribuovaných algoritmických řešení a s tím spojených synchronizačních mechanismů, bez nichž při řešení řady komplexnějších problémů stěží uspějete.
- Statistika a pravděpodobnost je pravou rukou každého inženýra, zpracovat číselné výsledky experimentů nebo data získaná při běhu Vaší aplikace, analyzovat je a získat z nich poučení pro další rozhodnutí je téměř jeho denním chlebem.
- Teoretická informatika ukazuje hranice možností informatiky přes formální jazyky a matematické modely výpočtu. Jen tak dokážete porozumět tomu, jestli Váš problém je vůbec řešitelný a pokud ano, s jakými zdroji a jakými prostředky to lze dokázat.
- Ukládání a příprava dat, zejména těch velkých, a získávání znalostí z nich, je umění užitečné pro každého informatika. Je to jeden z klíčových aspektů, které silně ovlivňují efektivitu mnohých řešení a aplikací.
- Umělá inteligence a strojové učení je předmět, kde poznáte, jak naučit počítače rozumět našemu světu a přinutit je řešit problémy, které jsou pro člověka sice snadné, ale pro algoritmický stroj těžko zvládnutelné.
Všechny své vědomosti předají
a v těžkých chvílích vás podrží
Doc. Dr. Ing.
Fučík Otto
Učí kurz Hardware/Software Codesign, který je zaměřen na různé aspekty návrhu vestavěných systémů na systémové úrovni. Při výuce uplatňuje zkušenosti z výuky na zahraničních univerzitách a praktické znalosti z návrhu komplexních výpočetních systémů.
Doc. Ing.
Jaroš Jiří
Ph.D.
Učí kurz Architektura výpočetních systémů, díky kterému získáte detailní znalosti o fungování a efektivním programování moderních procesorů. Dále jej potkáte na předmětech Praktické paralelní programová a Paralelní výpočty na GPU. V těchto předmětech zabrousí do oblasti vysoce náročných výpočtů, umělé inteligence a dolování dat s využitím superpočítačů.
Doc. Ing.
Kořenek Jan
Ph.D.
Učí kurz Pokročilé číslicové systémy, který je zaměřen na návrh číslicových systémů a hardwarových zařízení. Ve výuce uplatňuje dlouholeté zkušenosti z oblasti mapování algoritmů z oblasti počítačových sítí do technologie FPGA, monitorováním a bezpečností počítačových sítí a bezpečností v oblasti Internetu věcí.
Doc. Ing.
Růžička Richard
Ph.D., MBA
Ukazuje studentům, jak realizovat elektronické přístroje a obvody, které jsou řízeny softwarem. Rád zkoumá různé netradiční způsoby realizace elektronických obvodů pro počítače. Kromě nejmodernějších výstřelků elektroniky si s chutí popovídá o starých strojích všeho druhu.
Čím se zrovna bavíme?
-
Stojí za vznikem technologie pro Datové schránky, Czech POINTU a dalšími významnými digitalizačními projekty. Děkan Fakulty informačních technologií VUT letos ocenil za zásluhy o rozvoj IT jednoho ze zakladatelů společnosti Software602 a spoluautora legendárního textového editoru Text602 Richarda Kauckého. …
-
Maluj jako Pollock. Mobilní aplikace studentů z FIT VUT probouzí vnitřního umělce v dětech i dospělých
Štětce, barvy, paleta, plátno - to vše člověk většinou považuje za základní potřeby k uměleckému vyjádření. Aplikace Pollock Artify, která je určena všem milovníkům umění bez ohledu na věk, nabízí možnost uvolnit svou kreativitu pomocí nástroje, který je vždy po ruce - mobilního telefonu. …
Pojďte na FIT!
Další magisterské
specializace
-
Bioinformatika a biocomputing
-
Informační systémy a databáze
-
Inteligentní systémy
-
Inteligentní zařízení
-
Kyberfyzikální systémy
-
Kybernetická bezpečnost
-
Matematické metody
-
Počítačová grafika a interakce
-
Počítačové sítě
-
Počítačové vidění
-
Softwarové inženýrství
-
Strojové učení
-
Superpočítání
-
Verifikace a testování software
-
Vestavěné systémy
-
Vývoj aplikací
-
Zpracování zvuku, řeči a přirozeného jazyka