Obor vám pomůže pochopit principy vzniku bezpečnostních rizik. Přijdete na kloub smyslu bezpečnostních opatření v informačních systémech. Osvojíte si principy řešení nových postupů, které vedou k jejich návrhu, instalaci, provozu a údržbě. Po dokončení studia se z vás může stát projektant informačních nebo obecně programových systémů, programátor, bezpečnostní architekt, správce informačních systémů a bezpečnostní správce. Budete pracovat ve vývojových a výzkumných odděleních zabývajících se vývojem programových systémů.
Informační technologie hýbou světem
-
79 %
studentů získá zkušenosti z praxe
-
98 %
studentů úspěšně složí státní závěrečnou zkoušku
-
99 %
absolventů najde práci do měsíce
-
40 938 Kč
je průměrný nástupní plat absolventů
1. ročník
Povinné předměty programu - zima
Povinné předměty programu - léto
Společný základ programu
Společný základ programu tvoří předměty, které Vám dají znalosti důležité pro všechny inženýry v IT:
- Architektury výpočetních systémů Vás naučí uvažovat o tom, jak Váš kód poběží na moderních výpočetních platformách, jak myslet při programování tak, abyste využili zdrojů co nejefektivněji, tj. aby Vaše aplikace využila co nejlépe výkonu moderních platforem, efektivně využila paměťové prostředky systému a byla také efektivní, pokud jde o spotřebovanou energii.
- Funkcionální a logické programování Vás naučí, že ač je klasické imperativní programování velmi široce užívaným paradigmatem a má velmi blízko k implementaci na strojové úrovni, existují i jiné přístupy, které Vám přinesou nový pohled na některé klíčové problémy a pomohou získat jejich neotřelá a často efektivnější řešení.
- Moderní trendy informatiky (v angličtině) potřebujete znát, abyste viděli, kam se vyvíjí obor a co lze za pár let očekávat v praxi.
- Paralelní a distribuované algoritmy je předmět, který Vám ukáže zákonitosti, limity a úskalí paralelních a distribuovaných algoritmických řešení a s tím spojených synchronizačních mechanismů, bez nichž při řešení řady komplexnějších problémů stěží uspějete.
- Statistika a pravděpodobnost je pravou rukou každého inženýra, zpracovat číselné výsledky experimentů nebo data získaná při běhu Vaší aplikace, analyzovat je a získat z nich poučení pro další rozhodnutí je téměř jeho denním chlebem.
- Teoretická informatika ukazuje hranice možností informatiky přes formální jazyky a matematické modely výpočtu. Jen tak dokážete porozumět tomu, jestli Váš problém je vůbec řešitelný a pokud ano, s jakými zdroji a jakými prostředky to lze dokázat.
- Ukládání a příprava dat, zejména těch velkých, a získávání znalostí z nich, je umění užitečné pro každého informatika. Je to jeden z klíčových aspektů, které silně ovlivňují efektivitu mnohých řešení a aplikací.
- Umělá inteligence a strojové učení je předmět, kde poznáte, jak naučit počítače rozumět našemu světu a přinutit je řešit problémy, které jsou pro člověka sice snadné, ale pro algoritmický stroj těžko zvládnutelné.
Doporučené průchody specializací
KYBERNETICKÁ BEZPEČNOST
1. ročník, zimní semestr
- Architektury výpočetních systémů
- Bezpečnost informačních systémů
- Statistika a pravděpodobnost
- Teoretická informatika
- Bezpečné kódování
1. ročník, letní semestr
- Funkcionální a logické programování
- Kryptografie
- Moderní trendy informatiky (v angličtině)
- Paralelní a distribuované algoritmy
- Pokročilé informační systémy
- Digitální forenzní analýza (v angličtině)
2. ročník, zimní semestr
- Biometrické systémy
- Semestrální projekt
- Ukládání a příprava dat
- Umělá inteligence a strojové učení
- Bezdrátové a mobilní sítě
2. ročník, letní semestr
Všechny své vědomosti předají
a v těžkých chvílích vás podrží
Doc. Dr. Ing.
Hanáček Petr
Zabývá se více než 20 let bezpečností informačních systémů, analýzou rizik, aplikovanou kryptografií a elektronickými platebními systémy. Vyučuje předměty související s těmito oblastmi. V roce 2016 byl vítězem soutěže o nejlepšího pedagoga v navazujícím magisterském studiu na FIT VUT.
Mgr.
Malinka Kamil
Ph.D.
Učí bezpečnostní předměty a vedle detailních technických problémů rád zdůrazňuje i procesní a provozní stránku bezpečnosti. Rád vypisuje závěrečné práce řešící nejaktuálnější bezpečnostní témata).
Čím se zrovna bavíme?
-
Výzkumný tým Lukáše Sekaniny se v projektu podpořeném Grantovou agenturou ČR (GA ČR) zaměřil na studium neuronových sítí. Výsledky výzkumu otevřely nové cesty k návrhu jejich vysoce optimalizovaných akcelerátorů, které by se v budoucnu mohly objevit v mobilních telefonech a jiných …
-
FIT VUT v Brně je ideální evropskou lokalitou pro studium IT. Své o tom ví desítky absolventů mezinárodní letní školy BISSIT
Už od roku 2019 pořádá Fakulta informačních technologií VUT pravidelně v červenci BISSIT (Brno Summer School of Information Technology). Za tu dobu jí prošly desítky studentek a studentů bakalářských programů z univerzit z různých částí světa, kteří absolvovali špičkové kurzy AI/ML, kybernetické bezpečnosti a forenzní analýzy nebo tvorbu interaktivních aplikací. …
Pojďte na FIT!
Další magisterské
specializace
-
Bioinformatika a biocomputing
-
Informační systémy a databáze
-
Inteligentní systémy
-
Inteligentní zařízení
-
Kyberfyzikální systémy
-
Kybernetická bezpečnost
-
Matematické metody
-
Počítačová grafika a interakce
-
Počítačové sítě
-
Počítačové vidění
-
Softwarové inženýrství
-
Strojové učení
-
Superpočítání
-
Verifikace a testování software
-
Vestavěné systémy
-
Vývoj aplikací
-
Zpracování zvuku, řeči a přirozeného jazyka