Verifikace a testování software
Ak. rok 2025/2026Prezenční 2 roky Zakončeno titulem Ing.
V rámci specializace Verifikace a testování software se seznámíte s principy a technologiemi pro zajištění kvality (nejen) software. Jedná se o technologie statické analýzy a verifikace, automatizovaného testování, nebo vývoje s využitím modelů. Po skončení studia budete mít přehled o možnostech ověřování kvality počítačových systémů a stejně tak o jejich teoretických a praktických limitech. To vám umožní pracovat ve firmách zabývajících se velkými a/nebo složitými projekty.
Informační technologie hýbou světem
-
79 %
studentů získá zkušenosti z praxe
-
98 %
studentů úspěšně složí státní závěrečnou zkoušku
-
99 %
absolventů najde práci do měsíce
-
40 938 Kč
je průměrný nástupní plat absolventů
1. ročník
Povinné předměty programu - zima
Povinné předměty programu - léto
Společný základ programu
Společný základ programu tvoří předměty, které Vám dají znalosti důležité pro všechny inženýry v IT:
- Architektury výpočetních systémů Vás naučí uvažovat o tom, jak Váš kód poběží na moderních výpočetních platformách, jak myslet při programování tak, abyste využili zdrojů co nejefektivněji, tj. aby Vaše aplikace využila co nejlépe výkonu moderních platforem, efektivně využila paměťové prostředky systému a byla také efektivní, pokud jde o spotřebovanou energii.
- Funkcionální a logické programování Vás naučí, že ač je klasické imperativní programování velmi široce užívaným paradigmatem a má velmi blízko k implementaci na strojové úrovni, existují i jiné přístupy, které Vám přinesou nový pohled na některé klíčové problémy a pomohou získat jejich neotřelá a často efektivnější řešení.
- Moderní trendy informatiky (v angličtině) potřebujete znát, abyste viděli, kam se vyvíjí obor a co lze za pár let očekávat v praxi.
- Paralelní a distribuované algoritmy je předmět, který Vám ukáže zákonitosti, limity a úskalí paralelních a distribuovaných algoritmických řešení a s tím spojených synchronizačních mechanismů, bez nichž při řešení řady komplexnějších problémů stěží uspějete.
- Statistika a pravděpodobnost je pravou rukou každého inženýra, zpracovat číselné výsledky experimentů nebo data získaná při běhu Vaší aplikace, analyzovat je a získat z nich poučení pro další rozhodnutí je téměř jeho denním chlebem.
- Teoretická informatika ukazuje hranice možností informatiky přes formální jazyky a matematické modely výpočtu. Jen tak dokážete porozumět tomu, jestli Váš problém je vůbec řešitelný a pokud ano, s jakými zdroji a jakými prostředky to lze dokázat.
- Ukládání a příprava dat, zejména těch velkých, a získávání znalostí z nich, je umění užitečné pro každého informatika. Je to jeden z klíčových aspektů, které silně ovlivňují efektivitu mnohých řešení a aplikací.
- Umělá inteligence a strojové učení je předmět, kde poznáte, jak naučit počítače rozumět našemu světu a přinutit je řešit problémy, které jsou pro člověka sice snadné, ale pro algoritmický stroj těžko zvládnutelné.
Všechny své vědomosti předají
a v těžkých chvílích vás podrží
Doc. RNDr.
Češka Milan
Ph.D.
Mladý, energický kantor s bohatými pedagogickými zkušenostmi. Zaměřuje se na oblasti teoretické informatiky, formálních metod, matematického modelování, návrhů a implementaci efektivních (paralelních) algoritmů. Klade důraz na zapojení studentů do výzkumu a kontaktní formu výuky.
Doc. Mgr.
Holík Lukáš
Ph.D.
Zabývá se výzkumem teoretické informatiky s důrazem na možné praktické použití: v oblastech mechanizace logiky, teorie a algoritmů pro konečné automaty, s použitelností například ve verifikaci software, analýze bezpečnosti nebo sledování síťového provozu. Šikovné studenty aktivně zapojuje do výzkumů.
Ing.
Hrubý Martin
Ph.D.
Zkoumá a vytváří počítačové modely našeho každodenního života (hlasování ve volbách, výroba v továrnách). Zabývá se výpočetními optimalizacemi v elektroenergetice a plánování průmyslové výroby. Jeho programy pomáhají lidem se nezbláznit při sestavování rozsáhlých obchodních a výrobních plánů. Usiluje o dosažení dokonalosti ve výzkumu a programování.
Prof. RNDr.
Meduna Alexander
CSc.
Učí předměty, které se zabývají zpracováním jazyka na počítači, například Formální jazyky a překladače. Na jeho stylu výuky se odráží bohaté pedagogické zkušenosti ze zahraničí. Při výkladu se snaží skloubit japonský smysl pro přesnost, americký důraz na praxi a evropskou tendenci objasňovat látku v kontextu vědeckých poznatků.
Doc. Mgr.
Rogalewicz Adam
Ph.D.
Učí předmět Složitost a podílí se na výuce předmětů Teoretická informatika a Petriho sítě. V rámci svého výzkumu se zajímá o možnosti reprezentace nekonečných množin grafů. Dále se pak zajímá o možnost automatizovaného zjišťování složitosti programů.
Čím se zrovna bavíme?
-
Voláme všechny nadšence vědy a techniky! Zveme vás na Noc vědců - celoevropskou vědecko-popularizační akci, jejímž letošním tématem je PROMĚNA. V pátek 27. 9. 2024 od 17:00 budete mít možnost na naší fakultě nahlédnout do světa moderní vědy a prozkoumat technologické novinky. Na co se …
-
Mezinárodní den dívek a žen v IT podporuje rovnost a diverzitu ve světě technologií. Na stejné misi je Letní škola IT pro holky
Ženy a dívky v IT slaví vždy čtvrtý čtvrtek čtvrtého měsíce svůj den. Letos připadá na 25. dubna. A jako je mezinárodní den dívek a žen v IT pohyblivým svátkem, pomalu se směrem nahoru hýbe i díky studijním programům VUT zastoupení žen v IT oboru, ve kterém jsou dlouhodobě …
Pojďte na FIT!
Další magisterské
specializace
-
Bioinformatika a biocomputing
-
Informační systémy a databáze
-
Inteligentní systémy
-
Inteligentní zařízení
-
Kyberfyzikální systémy
-
Kybernetická bezpečnost
-
Matematické metody
-
Počítačová grafika a interakce
-
Počítačové sítě
-
Počítačové vidění
-
Softwarové inženýrství
-
Strojové učení
-
Superpočítání
-
Verifikace a testování software
-
Vestavěné systémy
-
Vývoj aplikací
-
Zpracování zvuku, řeči a přirozeného jazyka