Studiem specializace Inteligentní systémy se seznámíte s technologiemi a postupy používanými při vývoji těchto systémů. Získáte kvalitní teoretické znalosti (například v oblasti neuronových sítí, fuzzy řízení, optimalizace a teorii chaosu) i praktické dovednosti, které vám pomohou takové systémy navrhovat.
Informační technologie hýbou světem
-
79 %
studentů získá zkušenosti z praxe
-
98 %
studentů úspěšně složí státní závěrečnou zkoušku
-
99 %
absolventů najde práci do měsíce
-
40 938 Kč
je průměrný nástupní plat absolventů
1. ročník
Povinné předměty programu - zima
Povinné předměty programu - léto
Povinné předměty specializace - zima
Společný základ programu
Společný základ programu tvoří předměty, které Vám dají znalosti důležité pro všechny inženýry v IT:
- Architektury výpočetních systémů Vás naučí uvažovat o tom, jak Váš kód poběží na moderních výpočetních platformách, jak myslet při programování tak, abyste využili zdrojů co nejefektivněji, tj. aby Vaše aplikace využila co nejlépe výkonu moderních platforem, efektivně využila paměťové prostředky systému a byla také efektivní, pokud jde o spotřebovanou energii.
- Funkcionální a logické programování Vás naučí, že ač je klasické imperativní programování velmi široce užívaným paradigmatem a má velmi blízko k implementaci na strojové úrovni, existují i jiné přístupy, které Vám přinesou nový pohled na některé klíčové problémy a pomohou získat jejich neotřelá a často efektivnější řešení.
- Moderní trendy informatiky (v angličtině) potřebujete znát, abyste viděli, kam se vyvíjí obor a co lze za pár let očekávat v praxi.
- Paralelní a distribuované algoritmy je předmět, který Vám ukáže zákonitosti, limity a úskalí paralelních a distribuovaných algoritmických řešení a s tím spojených synchronizačních mechanismů, bez nichž při řešení řady komplexnějších problémů stěží uspějete.
- Statistika a pravděpodobnost je pravou rukou každého inženýra, zpracovat číselné výsledky experimentů nebo data získaná při běhu Vaší aplikace, analyzovat je a získat z nich poučení pro další rozhodnutí je téměř jeho denním chlebem.
- Teoretická informatika ukazuje hranice možností informatiky přes formální jazyky a matematické modely výpočtu. Jen tak dokážete porozumět tomu, jestli Váš problém je vůbec řešitelný a pokud ano, s jakými zdroji a jakými prostředky to lze dokázat.
- Ukládání a příprava dat, zejména těch velkých, a získávání znalostí z nich, je umění užitečné pro každého informatika. Je to jeden z klíčových aspektů, které silně ovlivňují efektivitu mnohých řešení a aplikací.
- Umělá inteligence a strojové učení je předmět, kde poznáte, jak naučit počítače rozumět našemu světu a přinutit je řešit problémy, které jsou pro člověka sice snadné, ale pro algoritmický stroj těžko zvládnutelné.
Doporučené průchody specializací
Inteligentní systémy
Absolvent má všeobecné znalosti teorie inteligentních systémů a dovednosti navrhování, konstruování a aplikačního využití těchto systémů se speciálním zaměřením na problematiku počítačového vidění, zpracování přirozeného jazyka, získávání znalostí z databází a inteligentních senzorových a řídicích systémů.
1. ročník, zimní semestr
- Agentní a multiagentní systémy
- Architektury výpočetních systémů
- Soft Computing
- Statistika a pravděpodobnost
- Teoretická informatika
- Bezdrátové a mobilní sítě
1. ročník, letní semestr
- Funkcionální a logické programování
- Paralelní a distribuované algoritmy
- Simulační nástroje a techniky
- Konvoluční neuronové sítě
- Principy a návrh IoT systémů
- Zpracování obrazu
2. ročník, zimní semestr
- Inteligentní systémy
- Semestrální projekt
- Teorie her
- Ukládání a příprava dat
- Umělá inteligence a strojové učení
- Získávání znalostí z databází
- Robotika (v angličtině)
2. ročník, letní semestr
Všechny své vědomosti předají
a v těžkých chvílích vás podrží
Doc. Ing.
Zbořil František V.
CSc.
Problematikou umělé inteligence se zabývá již více než 30 let a je průkopníkem této vědní disciplíny na FIT. V současné době vyučuje předměty Základy umělé inteligence, Soft Computing a Inteligentní systémy. Je garantem oboru/specializace Inteligentní systémy a vede stejnojmennou výzkumnou skupinu.
Doc. Ing.
Janoušek Vladimír
Ph.D.
Doc. Janoušek vyučuje předmět Inteligentní systémy. Je autorem konceptu objektově orientovaných Petriho sítí a jazyka PNtalk a několika dalších nástrojů, které aplikují formální modely ve vývoji adaptivních a rekonfigurovatelných systémů. K jeho koníčkům patří DIY realizace řízení chytré domácnosti, HiFi audio a hudba.
Ing.
Kočí Radek
Ph.D.
Zabývá se problematikou tvorby softwaru se zaměřením na aplikaci formálních modelů a simulace ve vývoji softwarových systémů. Vyučuje předměty z oblasti softwarového inženýrství, objektově orientovaného programování a umělé inteligence. Je autorem nebo spoluautorem nástrojů pro modelování a simulaci technologických procesů. Spolupracuje na projektu vytěžování znalostí z genealogických zdrojů.
Ing.
Rozman Jaroslav
Ph.D.
Věnuje se výuce v předmětu Robotika a cvičením v Základech umělé inteligence a Základech programování. Mezi odborné zájmy patří robotika, umělá inteligence, neuronové sítě a počítačové vidění. V současnosti je hlavním tématem výzkumu vytěžování znalostí z genealogických pramenů. Genealogie spolu s genetickou genealogií a historií jsou také jeho koníčky.
Doc. Ing.
Zbořil František
Ph.D.
V centru jeho zájmu jsou inteligentní systémy se samostatnými jednotkami, které jsou schopné sociálního jednání. Jedná se tedy zejména o agentní, multiagentní, aktorové a obecně distribuované systémy, ale hlavní zaměření mívá na BDI systémy. Také se ale v poslední době věnuje modelování systémů pro potřeby genealogie a heraldiky. Přednáší o základech oboru umělé inteligence, o programování paralelních systémů a o agentních a multiagentních systémech.
Čím se zrovna bavíme?
-
Voláme všechny nadšence vědy a techniky! Zveme vás na Noc vědců - celoevropskou vědecko-popularizační akci, jejímž letošním tématem je PROMĚNA. V pátek 27. 9. 2024 od 17:00 budete mít možnost na naší fakultě nahlédnout do světa moderní vědy a prozkoumat technologické novinky. Na co se …
-
Tým z FIT pomáhá budovat jedinečnou mapu nářečí
Na unikátním projektu mapování nářečí se podílí tým z Fakulty informačních technologií VUT pod vedením Martina Karafiáta. Ve spolupráci s Akademií věd ČR a Univerzitou Palackého v Olomouci vytváří webové stránky, na kterých si bude možné zvolit oblast České republiky a poslechnout si dialekty charakteristické pro dané místo. …
Pojďte na FIT!
Další magisterské
specializace
-
Bioinformatika a biocomputing
-
Informační systémy a databáze
-
Inteligentní systémy
-
Inteligentní zařízení
-
Kyberfyzikální systémy
-
Kybernetická bezpečnost
-
Matematické metody
-
Počítačová grafika a interakce
-
Počítačové sítě
-
Počítačové vidění
-
Softwarové inženýrství
-
Strojové učení
-
Superpočítání
-
Verifikace a testování software
-
Vestavěné systémy
-
Vývoj aplikací
-
Zpracování zvuku, řeči a přirozeného jazyka