Aktualita
Kategorie: novinka
Dne: 24. března 2025
V úterý 25. března se na FIT koná veřejná habilitační přednáška Ondřeje Lengála z Ústavu inteligentních systémů
![[img]](https://www.fit.vut.cz/fit/news-file/d284926/IMG_6296_1600.jpeg)
Srdečně zveme na veřejnou přednášku v rámci habilitačního řízení Ing. Ondřeje Lengála, Ph.D.: Nové přístupy k simulaci a analýze kvantových obvodů. Koná se v úterý 25. března od 14 hodin v posluchárně E 105 na FIT VUT. Přednášku můžete sledovat i online.
Vývoj v oblasti kvantového počítání jde nezadržitelně dopředu, a to jak na poli technologickém (lepší hardware), tak i na poli algoritmickém (lepší techniky opravy chyb).
Kvantové počítání slibuje řešení problémů, které nejsme aktuálně schopni efektivně řešit konvenčními technikami, jako jsou např. faktorizace velkých čísel, hledání v nestrukturované databázi, či problémy v oblasti materiálového inženýrství, farmakologie, či simulace fyzikálních systémů. Psaní programů pro kvantové počítače je však mnohem náročnější než pro počítače klasické a to z toho důvodu, že kvantové programy mají pravděpodobnostní povahu a klíčovou technikou, kterou dosahují své efektivity, je využití tzv. superpozice a konstruktivní interference. Toto se dá zjednodušeně představit tak, že program je při svém běhu v několika stavech zároveň, v každém s nějakou pravděpodobností, a tyto pravděpodobnosti spolu mohou interagovat: zesilovat se či zeslabovat. Abychom omezili možnosti vzniku chyb při programování kvantových počítačů, je potřeba mít nástroje, které umí v kvantových programech chyby hledat. Analýza kvantových programů je však náročný problém i pro počítače z důvodu exponenciální velikosti stavu kvantového programu. V této přednášce bude představen nedávno zavedený rámec pro automatizovanou formální verifikaci kvantových programů, který využívá automaty pro kompaktní reprezentaci složitých množin kvantových stavů s několika dimenzemi nekonečnosti (jako jsou např. počet qubitů či potenciální hodnoty amplitud).