Zpráva z FIT
Dne: 11. června 2021
Nová technologie z FIT pomůže s výcvikem pilotů. V simulovaných taktických úkolech budou stát proti umělé inteligenci
Nacvičit taktiku leteckých soubojů bude pilotům ve výcviku pomáhat nová technologie vyvinutá na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Proti pilotům bude v simulovaných vzdušných soubojích stát umělá inteligence. Na projektu AIDA spolupracovali výzkumníci a studenti z FIT VUT společně se společností VR Group, a.s.
Pilot taktického letectva ve výcviku zasedne do kokpitu simulátoru, vedoucí cvičení následně stanoví cíl i taktiku letu - ve výcvikovém centru jsou však sami. Další členové letky, se kterými pilot komunikuje prostřednictvím vysílačky, i protivníci, jsou totiž autonomní agenti - řídí je umělá inteligence. Tu "vycvičili" výzkumníci a studenti z FIT VUT a ve spolupráci se společností VR Group vyvinuli sérii softwarových nástrojů, které teď budou pomáhat pilotům při nácviku taktického létání.
Výzkumníci přitom využili umělou inteligenci a také rozpoznávání řeči. To umožní pilotům komunikovat s dalšími autonomními členy týmu a ovládat je pomocí hlasu. "Cílem bylo vytvořit co nejvěrnější simulační situaci, ve které se piloti i autonomní agenti řízení umělou inteligencí budou chovat autenticky. Realistické jsou také vlastnosti objektů - tedy například letadel, střel či radarů. Jen díky tomu je možné vytvořit prostředí, ve kterém mohou piloti efektivně získávat nové návyky a trénovat nové taktické postupy," popsal vedoucí výzkumného týmu z FIT VUT Peter Chudý.
Výzkumníci využili toho, že se letecké názvosloví i letectví samotné řídí velmi přísnými pravidly a postupy. Data pro to, aby byla umělá inteligence opravdu autentická a chovala se "lidsky", získali výzkumníci z literatury, ale také prostřednictvím hraní taktických her. "Nejde ovšem o žádné hraní pro zábavu. Aby létali skutečně jako profesionálové, museli nastudovat množství postupů, které ve vojenském letectví platí, a absolvovat školení a přezkoušení. Díky opakovanému erudovanému hraní vznikly modely, které se postupně zdokonalovaly, zpřesňovaly a polidšťovaly," dodal Peter Chudý.
Díky tomu mohou piloti zdokonalovat své chování při plnění taktických úloh. Protože významná část letecké komunikace probíhá prostřednictvím radiokorespondence, součástí projektu je také rozpoznání řeči. Pomocí řečových příkazů tak instruktor dokáže ovládat protivníky nebo pilot členy své letky. Ti dokonce mohou odpovídat a reagovat díky syntezátoru řeči.
Řešení nyní získala k dispozici firma VR Group, která na výzkumu spolupracovala a v blízké době je plánuje použít ve svých výukových a simulačních systémech. Na projektu AIDA pracovali výzkumníci z FIT VUT a společnosti VR Group dva roky. Podpořilo jej Národní centrum kompetence pro letectví a kosmonautiku, které je financováno Technologickou agenturou ČR. Výzkumníci na něj teď navážou dvouletým projektem TOSCA. Ten bude učit piloty, jak reagovat na situace, kdy protivník používá neobvyklou taktiku nebo udělá "lidskou" chybu.
Na práci výzkumné skupiny Aeroworks se můžete podívat na její webové stránce.
Vložila: Kozubová Hana, Mgr.
Poslední změna: 2022-01-25 15:28:18