User Tools

Site Tools


pis:balance:balance

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revisionPrevious revision
Next revision
Previous revision
pis:balance:balance [2017/03/29 22:12] georgepis:balance:balance [2017/04/04 17:21] (current) – [Odevzdání] george
Line 2: Line 2:
  
 ### ###
-Tento úkol vznikl v návaznosti na přednášku [[https://www.fit.vutbr.cz/study/courses/WAP/private/opory/PIS100Dashboard.pdf|Informační dashboardy]]. Za úkol je možné získat bonusové body do předmětu PIS. Pro splnění úkolu postupujte následujícími body.+Tento úkol vznikl v návaznosti na přednášku [[https://www.fit.vutbr.cz/study/courses/WAP/private/opory/PIS100Dashboard.pdf|Informační dashboardy]]. Za úkol je možné získat bonusové body do předmětu PIS. Pro splnění úkolu postupujte následujícími body.
 ### ###
  
Line 22: Line 22:
  
 ### ###
-Cílem úkolu je projít jednotlivé obrázky a ohodnotit je z hlediska jejich **//optického (vizuálního) vyvážení//**. Optické vyvážení (//balance//) lze charakterizovat jako rozdíl optických vah jednotlivých stran obrázku (zpravidla horní vs. dolní, levá vs. pravá) - viz obrázek 1.+Cílem úkolu je projít jednotlivé obrázky a ohodnotit je z hlediska jejich **//optického zatížení (vyvážení, balance)//** porovnávajícího optické váhy jednotlivých stran obrázku (zpravidla horní vs. dolní, levá vs. pravá) - viz obrázek 1.
 ### ###
  
 ---- ----
 ### ###
-**Obrázek 1:** Ukázka opticky //přibližně// vyváženého (vlevo) a nevyváženého obrázku (vpravo). U opticky nevyváženého obrázku je optická váha levé horní poloviny obrázku větší než optická váha dolní a pravé poloviny. Zdroj: ([[http://dl.acm.org/citation.cfm?id=192334|Vanderdonckt, Gillo]])+**Obrázek 1:** Ukázka opticky //přibližně// vyváženého (vlevo) a nevyváženého obrázku (vpravo). Jednotlivé grafické elementy lze uvažovat jako závaží, které zvyšují váhu konkrétní strany obrázku. U opticky nevyváženého obrázku lze váhu levé (resp. hornípoloviny obrázku uvažovat větší než optickou váhu pravé (resp. dolní) poloviny - //"obsahuje větší množství závaží na jedné straně"//. Zdroj obrázku[%%%%[[http://dl.acm.org/citation.cfm?id=192334|Vanderdonckt, Gillo]]%%%%]
 ### ###
 {{:pis:balance.png|}} {{:pis:balance.png|}}
Line 34: Line 34:
  
 ### ###
-Existují různé způsoby, jakými je možné optické váhy kvantifikovat. Například ([[http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S074756320000042X|Ngo, Byrne]]měří optické váhy regionů jako sumu vah grafických elementů (//widgetů//v daném regionu, kde váha widgetu je vyjádřena jako součin: //plocha widgetu// × //vzdálenost widgetu od středu obrázku//. Větší widgety a widgety vzdálenější od středu obrázku mají větší váhu než menší widgety a widgety blíže ke středu obrázku.+Existují různé způsoby, jakými je možné optické váhy kvantifikovat. Například [%%%%[[http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S074756320000042X|Ngo, Byrne]]%%%%] měří optické váhy grafických elementů (//widgetů//) jako součin: //plocha widgetu// × //vzdálenost widgetu od středu obrázku//. Větší widgety a widgety vzdálenější od středu obrázku mají větší váhu než menší widgety a widgety blíže ke středu obrázku.
 ### ###
  
 ### ###
-Toto je pouze jeden z přístupů výpočtu, což plyne především z faktu, že se jedná o **subjektivní** metriku. Každý člověk může obraz vnímat mírně odlišným způsobem a tudíž i ohodnocení obrazu se může mezi lidmi částečně lišit. Předpokládáme například, že velkou roli při vyhodnocování optického vyvážení hraje barva použitá v obraze (plochy s vyšší barevností/intenzitou mají vyšší váhu)... Rozpoznávání hlavních widgetů v obraze rovněž nemusí být úplně stejné u všech lidí jak bylo [[iis:iis|dříve]] zkoumáno.+Toto je pouze jeden z přístupů výpočtu, což plyne především z faktu, že se jedná o **subjektivní** metriku. Každý člověk může obraz vnímat mírně odlišným způsobem a tudíž i ohodnocení obrazu se může mezi lidmi částečně lišit. Předpokládáme například, že velkou roli při vyhodnocování optického vyvážení hraje barva použitá v obraze (plochy s vyšší barevností/intenzitou mají vyšší váhu)... Rozpoznávání hlavních widgetů v obraze rovněž nemusí být úplně stejné u všech lidíjak bylo [[iis:iis|dříve]] zkoumáno.
 ### ###
  
-Vaším úkolem bude poskytnout vaše subjektivní hodnocení optického vyvážení: +Vaším úkolem bude poskytnout vaše subjektivní hodnocení optického vyvážení pro staženou množinu obrázků - konkréně míry
-  - vertikálního (porovnání vah horní a dolní poloviny obrázku), +  - vertikálního vyvážení (porovnání vah horní a dolní poloviny obrázku), 
-  - horizontálního (porovnání vah levé a pravé poloviny obrázku), +  - horizontálního vyvážení (porovnání vah levé a pravé poloviny obrázku), 
-  - celkového (reprezentující dojem z celkového vyvážení obrázku).+  - celkového vyvážení (dojem z celkového vyvážení obrázku).
  
 ===== Postup ohodnocování ===== ===== Postup ohodnocování =====
Line 54: Line 54:
 </code> </code>
  
-kde ''ID'' představuje identifikátor obrázku shodující se jménem souboru bez přípony (např ''001'').+kde ''ID'' představuje název souboru bez přípony (např ''001'').
  
-Zmodifikujte soubor ''balance.txt'' tak, aby bylo ke každému identifikátoru obrázku přiřazeno ohodnocení jeho optického vyvážení ve formátu:+Zmodifikujte soubor ''balance.txt'' tak, aby bylo ke každému obrázku přiřazeno ohodnocení jeho optického vyvážení ve formátu:
  
 <code> <code>
Line 62: Line 62:
 </code> </code>
  
-  * ''V'' je celé číslo ze stupnice ''-2'' (horní > dolní) až ''2'' (horní < dolní) porovnávající optické váhy horní a dolní poloviny obrázku. +kde: 
-  * ''H'' je celé číslo ze stupnice ''-2'' (levá > pravá) až ''2'' (levá pravá) porovnávající optické váhy levé a pravé poloviny obrázku. +  * ''V'' je hodnota ze stupnice:\\ (váha horní poloviny > váha dolní) ''-2'', ''-1'', ''0'', ''1'', ''2'' (váha horní < váha dolní)\\ porovnávající optické váhy horní a dolní poloviny obrázku. 
-  * ''C'' je celé číslo ze stupnice ''1'' (nevyvážené) až ''5'' (vyvážené) hodnotící celkový dojem optického vyvážení obrázku.+  * ''H'' je hodnota ze stupnice:\\ (váha levé poloviny > váha pravé) ''-2'', ''-1'', ''0'', ''1'', ''2'' (váha levé váha pravé)\\  porovnávající optické váhy levé a pravé poloviny obrázku. 
 +  * ''C'' je hodnota ze stupnice:\\ (nevyvážené) ''1'', ''2'', ''3'', ''4'', ''5'' (vyvážené)\\ hodnotící celkový dojem optického vyvážení obrázku.
  
 Výsledné ohodnocení pak může vypadat např: Výsledné ohodnocení pak může vypadat např:
Line 82: Line 83:
  
 Při výběru prosím postupujte v pořadí, v jakém jsou obrázky seřazeny v souboru ''balance.txt'' Při výběru prosím postupujte v pořadí, v jakém jsou obrázky seřazeny v souboru ''balance.txt''
- 
-### 
-Nad výběrem byste neměli dlouho přemýšlet, ale měli byste vybrat nejlépe první možnost, kterou uvidíte (detekce objektů probíhá podvědomě - viz přednáška [[https://www.fit.vutbr.cz/study/courses/WAP/private/opory/PIS100Dashboard.pdf|Informační Dashboard]]y). 
-### 
  
 ===== Odevzdání ===== ===== Odevzdání =====
Line 92: Line 89:
  
 ### ###
-Prosím snažte se úkol vytvářet sami (nekopírovat ohodnocení od kamarádů) a pokud možno poctivě (prostudujte si význam pojmu optické vyvážení). Víme, že máte spoustu dalších projektů a aktivit (např. zaměstnání nebo diplomka) :-/ . Jedná se však o body navíc, kterými si můžete vylepšit známku a velice nám tím pomůžete k výzkumu použitelnosti informačních dashboardů. Budeme vám proto velice vděční za každý ohodnocený obrázek =) . Předem děkujeme!+Prosím snažte se úkol vytvářet sami (nekopírovat ohodnocení od kamarádů) a pokud možno poctivě (prostudujte si význam pojmu optické vyvážení). Víme, že máte spoustu dalších projektů a aktivit (např. zaměstnání nebo diplomka) :-/ . Jedná se však o body navíc, kterými si můžete vylepšit známku a velice nám tím pomůžete k výzkumu použitelnosti informačních dashboardů. Budeme vám proto velice vděční za každý ohodnocený obrázek. Předem děkujeme!
 ### ###
 +
 +V případě dotazů, poznámek a nejasností: ihynek at fit.vutbr.cz
 +
 +===== FAQ =====
 +
 +...
pis/balance/balance.1490818359.txt.gz · Last modified: 2017/03/29 22:12 by george

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki