Detail publikace
Aplikace 3D modelů lidských tkání v plastické chirurgii
CT, MR, CAD, CAM, Rapid prototyping, plastická a estetická chirurgie
Příspěvek se zabývá možnostmi tvorby a použitíprostorových geometrických modelů lidských tkání (kostí i měkkých tkání) voblasti plastické chirurgie.
Geometrické modely tkání jsou definovány svým prostorovýmpovrchem prostřednictvím polygonální trojúhelníkové sítě. Základem pro jejichtvorbu jsou prostorová diskrétní data získaná CT/MR vyšetřením.S vytvořenými modely tkání je možné pracovat virtuálně v počítačinebo v případě potřeby vyrobit "fyzické kopie" vybraných tkání,s využitím technologií CAD/CAM a Rapid Prototyping. Virtuální i fyzickémodely tkání je možné použít např. pro plánování, simulaci a testování operacía různých operačních postupů.
Celý proces tvorby geometrických modelů tkání probíházcela automaticky, s výjimkou segmentace tkání, která představuje jedinýrozsáhlejší uživatelský vstup. Časová náročnost vlastní tvorby modelů tkání jev závislosti na výkonu použitého počítače a rozsahu modelu od několikasekund do několika minut.
Na závěr příspěvku budou nastíněny konkrétní možnostipoužití získaných prostorových geometrických modelů tkání v oblastiplastické chirurgie. Součástí budou také praktické příklady aplikacív oblasti plastické chirurgie (rekonstrukční operace obličeje)s ukázkou příslušných počítačových i fyzických modelu tkání.
@inproceedings{BUT17348,
author="Přemysl {Kršek} and Martin {Molitor} and Petr {Krupa}",
title="Aplikace 3D modelů lidských tkání v plastické chirurgii",
booktitle="Celostátní sjezd plastických chirurgů 2004",
year="2004",
pages="39--39",
publisher="Lékařská fakulta UPAL",
address="Hradec Králové",
isbn="80-86225-45-3"
}