Detail publikace
E-Banking Authentication - Dynamic Password Generators and Hardware Tokens
Malinka Kamil, Mgr., Ph.D. (UITS)
Hanáček Petr, doc. Dr. Ing. (UITS)
Online bankovnictví, PSD2, vícefaktorová autentizace, kybernetická bezpečnost, bezpečný hardware, FIDO2, WebAuthn, CTAP2
Tento článek navazuje na náš přehled současných autentizačních metod, jejich vlastnosti s ohledem na mezinárodní standardy a jejich odolnost proti útokům z definované taxonomie útoků (kompatibilní s NIST Digital Identity Guidelines). Vzhledem k tomu, že vstupuje v platnost směrnice o platebních službách (PSD2) pro Evropskou unii, považujeme za nezbytné revidovat soulad v současnosti dostupných schémat.
Koncepty, které PSD2 prosazuje do oblasti autentizace klientů, jsou dvoufaktorová autentizace (s požadovanou nezávislostí na faktoru), silná autentizace klienta (SCA), dynamické propojení autentizačního kódu s příjemcem a částkou transakce, a ochrana proti klonování. Nejběžnějším prostředkem ke splnění požadavků je použití dynamických generátorů hesel (DPG) nebo specializovaných hardwarových tokenů. DPG je obvykle mobilní aplikace generující jednorázová hesla (OTP) a často implementující protokol challenge-response. V článku představujeme vlastnosti možných implementací DPG, a to jak v případě, že jsou součástí aplikace elektronického bankovnictví, tak i samostatné aplikace, a zabýváme se využitím speciálních kryptografických čipů v mobilních telefonech - zabezpečených enkláv.
Hardwarové tokeny jsou v dnešní době v elektronickém bankovnictví zatím spíše výjimkou, ale začínají se více prosazovat zejména ve webových službách, které vyžadují dvoufaktorovou autentizaci. Protokol FIDO2 skládající se z otevřeného webového standardu W3C (World Wide Web Consortium) WebAuthn a CTAP2 se stává de facto standardem pro používání bezpečného hardwaru a biometrie pro autentizaci ve webovém prostředí, protože je implementován ve všech hlavních prohlížečích. Představíme klíčové vlastnosti protokolu FIDO2 a možnosti jeho využití v elektronickém bankovnictví nebo jiných webových službách a uvedeme příklady některých bankovních institucí, které standardy FIDO využívají pro autentizaci v elektronickém bankovnictví.
@inproceedings{BUT179366,
author="Ondřej {Hujňák} and Kamil {Malinka} and Petr {Hanáček}",
title="E-Banking Authentication - Dynamic Password Generators and Hardware Tokens",
booktitle="Sborník příspevků z 54. konference EurOpen.CZ, 28.5.-1.6.2022",
year="2022",
pages="211--221",
publisher="Czech Open Systems User's Group",
address="Radešín",
isbn="978-80-86583-34-1",
url="https://europen.cz/Anot/54-1/sbornik-54.pdf"
}