Sociální bezpečí

Fakulta informačních technologií (FIT) usiluje o bezpečné a spravedlivé studijní a pracovní prostředí bez diskriminace. Za diskriminaci se podle zákona č. 198/2009 Sb., o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací a o změně některých zákonů (antidiskriminační zákon) považuje i obtěžování, sexuální obtěžování, pronásledování, pokyn k diskriminaci a navádění k diskriminaci. Pokud by se uchazeč o studium, student, zájemce o celoživotní vzdělávaní, účastník celoživotního vzdělávání, zaměstnanec fakulty nebo člen orgánu FIT, který není zaměstnancem FIT, cítil diskriminován nebo byl svědkem diskriminace, případně jiného činu narušujícího bezpečné a spravedlivé prostředí, může se se žádostí o radu či o pomoc obrátit na kteroukoliv z následujících osob (seřazeny abecedně):

Pokud by se diskriminace či jiného činu narušujícího sociální bezpečí dopustila některá z osob uvedených výše, obraťte se buď na děkana, doc. Petra Hanáčka, nebo na fakultního pověřence pro sociální bezpečí, dr. Bohuslava Křenu. S ním nebo s jeho zástupkyní Mgr. Sylvou Sadovskou také diskutujte případné náměty přispívající ke zvyšování sociálního bezpečí na fakultě.

Podnět na porušení sociálního bezpečí lze podat také v listinné podobě prostřednictvím schránky důvěry, která se nachází před místností A121. Schránku důvěry alespoň jednou týdně (obvykle ve čtvrtek) kontroluje dr. Svatava Nunvářová nebo dr. Petr Veigend. Ti podněty ze schránky důvěry předávají (aniž by se s nimi seznamovali) přímo Koordinátorce pro sociální bezpečí Ing. Bohdaně Šlégrové.

Upozorňujeme, že oficiálními stížnostmi, oznámeními a podněty se musíme zabývat, přičemž do šetření závažnějších činů může být zapojena Policie ČR, protože pravomoci fakulty v oblasti vyšetřování jsou omezené. Po prokázání činu narušujícího sociální bezpečí pak fakulta přijme v souladu s Etickým kodexem, Disciplinárním řádem pro studenty VUT, Disciplinárním řádem pro studenty FIT případně zákonem č. 262/2006 Sb. (zákoník práce) opatření přiměřená závažnosti spáchaného činu. Tato opatření sahají od domluvy u méně závažných činů (např. nevhodný vtip) až po vyloučení ze studia u studentů nebo okamžité zrušení pracovního poměru u zaměstnanců při spáchání opravdu závažného činu (např. sexuálně motivované fyzické napadení).

Studenti, kteří potřebují psychologickou pomoc, se také mohou obrátit na Institut celoživotního vzdělávání VUT v Brně.

Zájemci o tuto problematiku najdou další informace na stránkách VUT o sociálním bezpečí.


Odpovědná osoba za tuto stránku: Ing. Bohuslav Křena, Ph.D.
Nahoru